Okulistyka Weterynaryjna w Warszawie

Najczęściej zadawane pytania

Czerwone oko u psa – czy powinno niepokoić?

Opiekunowie zwierząt określają mianem czerwonego oka cały wachlarz chorób m.in. zapalenie spojówek, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, zapalenie rogówki, jaskrę czy stan, kiedy krew wypełnia gałkę oczną. Jedno jest pewne: bez badania nie da się określić przyczyny. W przypadku jaskry mamy realne zagrożenie utraty gałki ocznej, a w przypadku wypełnienia gałki ocznej krwią możliwa jest choroba systemowa mogąca zagrażać życiu zwierzęcia!

Przypuszczasz, że czerwone oko twojego zwierzaka to tylko zapalenie spojówek? Rokowanie w takim wypadku jest lepsze, ale należy pamiętać, że stan zapalny może także wynikać z ciała obcego, które wpadło do oka, z alergii, bądź zespołu suchego oka. Każda z tych sytuacji wymaga innego leczenia! Nie lekceważ tego objawu!

Najlepszy okulista weterynaryjny – kto nim jest?

Nie prowadzi się rankingów najlepszych okulistów weterynaryjnych. Trudno wskazać, co miałoby być kryterium takiego rankingu: ilość przyjętych pacjentów, a może wyniki regularnie powtarzanych egzaminów?

Jedno jest pewne – przy wyborze okulisty dla swojego pupila kieruj się jego kwalifikacjami i doświadczeniem. Sprawdź, jakie tytuły posiada i jak wyglądała jego ścieżka kształcenia. To ważne, ponieważ w Polsce nie ma oficjalnej specjalizacji okulista weterynaryjny, stąd każdy, kto skończy weekendowy kurs, może określać się tym mianem.

Jeśli chcesz sprawdzić moją ścieżkę kariery, sprawdź zakładkę „o mnie”.

Czy zaćmę u zwierząt można zoperować?

Można! A nawet trzeba. Jeszcze niedawno zaćma była domeną staruszków. Teraz choroba ta najczęściej ma podłoże genetyczne i często występuje u zwierząt do 3 roku życia.

Zaćma nieoperowana może doprowadzić do komplikacji, takich jak zapalenie błony naczyniowej oka lub jaskra. Większość oczu dotkniętych tymi komplikacjami trzeba usunąć. Wczesna interwencja pozwoli nie tylko odzyskać widzenie, ale i uniknąć powikłań. Więcej o operacji zaćmy przeczytasz tutaj.

Ile kosztuje operacja zaćmy u psa?

Ustawa o wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii zabrania umieszczania cen na stronach internetowych. Informacji dotyczących kosztów usług okulistycznych udzieli Ci/udziela recepcja KoniczynaVet.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie dla zwierząt, skontaktuj się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej w celu uzyskania informacji dotyczącej refundacji zabiegu.

Jak działa ostry dyżur okulistyczny dla zwierząt?

Na ten moment nie ma w Polsce żadnej placówki świadczącej całodobowy dyżur 7 dni w tygodniu. Co możesz zrobić w sytuacjach nagłych? Skontaktuj się z nami, a my, wiedząc dokładnie, co się wydarzyło, oszacujemy priorytet przyjęcia i jeśli sytuacja będzie tego wymagać, postaramy się znaleźć termin na cito!

Czy ubezpieczenie pokrywa leczenie okulistyczne zwierząt?

Tak. W większości przypadków całkowita lub częściowa refundacja jest możliwa. Jednak wszystko zależy od polisy, którą posiadasz. W celu uzyskania dokładniejszych informacji zalecamy kontakt z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej.

Mój pies lub kot ma cały czas zamknięte oko. Czy to normalne?

Nie ma wątpliwości, że trzymanie cały czas oka zamkniętego to stan, który powinien wzbudzać niepokój i zachęcić do jak najszybszej wizyty okulistycznej. Zamknięte oko u psa lub kota najczęściej jest objawem bólu, może się pojawić w przypadku np. uszkodzenia rogówki. Jest to stan wymagający nagłej konsultacji okulistycznej.

Czy koty mają trzecią powiekę?

Mają! Tak samo jak i psy, a nawet ludzie. Tak, tak my też mamy trzecie powieki! Są one szczątkowe i znajdują się w kącie przyśrodkowym oka. U kotów trzecia powieka jest bardzo dobrze rozwinięta znajdują się w niej mięśnie poprzecznie prążkowane – co to oznacza? Koty mogą świadomie ruszać 3 powieką. Jest to pewnego rodzaju utrudnienie w czasie badania okulistycznego bo niejednokrotnie osobniki oporne na badanie zasłaniają oko, wysuwając 3 powiekę. U psów jest ona mniej rozwinięta, nie mogą one świadomie nią poruszać, choć anatomicznie zbliżona jest bardziej do budowy trzeciej powieki u kota, niż u człowieka.

Dlaczego mój kot/pies przestał widzieć?

Nagła utrata widzenia jest stanem wymagającym natychmiastowej konsultacji. Ślepotę możemy podzielić na pochodzenia okulistycznego i neurologicznego. Badanie okulistyczne jest kluczowe dla określenia przyczyny, rokowania i ustalenia leczenia. Często w diagnostyce nagłej ślepoty wykonuje się badanie elektroretinograficzne, którego celem jest sprawdzenie sprawności siatkówki. W niektórych przypadkach finalną diagnozę uzyskujemy dopiero po wykonaniu rezonansu magnetycznego głowy.

Certyfikat okulistyczny dla psa – kiedy jest potrzebny?

Certyfikacja pod kątem wad wrodzonych dotyczy psów hodowlanych, chociaż każde zwierzę, niezależnie od statusu, powinno być przebadane min. raz w roku.Badania z certyfikatem są także wykonywane u szczeniaków ras, które chorują na anomalie oczu collie (CEA – Collie EyeAnomaly). W takich przypadkach badanie należy przeprowadzić do 8 tygodnia życia zwierzęcia.

Co oznacza niebieskie oko po szczepieniu?

Jeśli u Twojego szczeniaka po szczepieniu pojawiło się niebieskie oko, jest to najpewniej obrzęk rogówki świadczący o zapaleniu błony naczyniowej oka. Jest to jedna z możliwych komplikacji poszczepiennych. Na szczęście zdarza się rzadko, a przy odpowiednim leczeniu możemy przywrócić pierwotny stan gałki ocznej. Co więcej, jeśli z tego powodu myślimy o rezygnacji ze szczepienia, to warto dodać, że choroba Rubartha, czyli zakaźne zapalenie wątroby, może wywołać dokładnie takie same objawy okulistyczne.

Mój pies łzawi – jak mogę pomóc?

Zmieniliście dietę, przetestowaliście milion płynów pielęgnacyjnych, przepłukaliście kanaliki nosowo – łzowe i co? Nie ma efektu! W przypadku łzawienia kluczowe jest znalezienie jego przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc możemy podzielić problem na 2 grupy – kiedy zwierzę produkuje za dużo łez i kiedy ma kłopot z ich odpływem z worka spojówkowego. Co ciekawe, jeśli szukasz odpowiedzi online, najczęściej natrafisz na informację, że przyczyną łzawienia u psów czy kotów jest niedrożność kanalika nosowo – łzowego. Jednocześnie, jako lekarz z 10-letnim doświadczeniem mogę potwierdzić, że w rzeczywistości jest to najrzadziej diagnozowana przyczyna łzawienia.

Jeśli Twój zwierzak ma zacieki, koniecznie zabierz go na konsultację okulistyczną. 

Więcej o łzawieniu przeczytasz w tym artykule.

Czy zwierzęta widzą świat na czarno-biało?

Jednym z największych mitów okulistycznych dotyczących zwierząt jest widzenie czarno-białe. Zarówno koty, jak i psy widzą kolory, nie są one jednak tak żywe jak w przypadku ludzkiego postrzegania barw.

Lifting twarzy u psa – czy to etyczne?

I tak, i nie. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania wykonywania jakichkolwiek zabiegów upiększających u zwierząt. Niemniej jednak u niektórych ras, zwłaszcza z licznymi pofałdowaniami na terenie głowy może dochodzić do drażnienia oka przez włosy/skórę. Wtedy wskazane jest usunięcie nadmiaru skóry, czyli lifting. Wykonuje się go jednak ze wskazań medycznych, a nie estetycznych.

Jeden z moich najbardziej spektakularnych pacjentów miał tak dużo skóry w okolicy czołowej, że grawitacyjnie opadała ona na oczy, powodując brak możliwości otwarcia powiek! Przed zabiegiem, mimo zdrowego oka, pies nie był w stanie widzieć, bo nie był w stanie otworzyć powiek!

Czy u zwierząt z cukrzycą występują objawy okulistyczne?

Tak! Najbardziej charakterystycznym objawem okulistycznym cukrzycy jest zaćma. Badania mówią, że aż 75% psich pacjentów w przeciągu 2 lat od zdiagnozowania u nich cukrzycy rozwinie także zaćmę. Ale spokojnie, zaćmę cukrzycową można zoperować. Co ciekawe, u pacjentów z zaćmą cukrzycową obserwuje się mniejsze ryzyko komplikacji niż u pacjentów bez cukrzycy.

Mniej powszechne objawy okulistyczne cukrzycy to zaburzenia filmu łzowego czy retinopatia cukrzycowa.

Więcej o zaćmie przeczytasz w tym artykule.

Niedrożność kanalika nosowo – łzowego – jak często występuje?

Wbrew temu, co można przeczytać na forach internetowych i usłyszeć w ogólnych gabinetach weterynaryjnych – bardzo rzadko. Więcej o niedrożności kanalików i innych przyczynach łzawienia przeczytasz tutaj.

Zapalenie spojówki u psa – co może być przyczyną?

Może być to ciało obce, które wpadło do oka, alergia lub zapalenie autoimmunologiczne np. zespół suchego oka. Przekrwienie naczyń spojówki jest też częstym objawem w przypadku owrzodzeń rogówki czy zapalenia błony naczyniowej oka.

Mojemu zwierzakowi pękło oko – czy można je jeszcze uratować?

W medycynie weterynaryjnej urazy oczu nie należą do rzadkości. Perforacja gałki ocznej to stan nagły wymagający operacji w trybie pilnym! Istnieje wiele metod leczenia perforacji, niektóre można zaszyć bezpośrednio a, w przypadku ubytku tkanek, wymagają wszycia implantu rogówki. Są to komercyjnie dostępne materiały biodegradowalne, które wtapiają się w rogówkę w czasie gojenia. Dzięki szybkiej i odpowiedniej interwencji chirurgicznej można nie tylko uratować oko ale i wzrok!

Sztuczne (szklane) oko dla zwierząt?

Co do zasady psom i kotom nie są potrzebne protezy gałki ocznej. Szklane protezy oka dla zwierząt nie są produkowane. Istnieją natomiast protezy wewnątrzgałkowe, które można zastosować w celu oszczędzenia oka. Istnieje cała lista przeciwwskazań, które eliminują możliwość ich zastosowania. Więcej o protezach gałki ocznej opowiem Ci podczas konsultacji, o ile zajdzie taka potrzeba.

Wady genetyczne oczu u zwierząt – czy to realny problem?

Tak. W badaniach, których byłam współautorem, przebadałyśmy sportowe Whippety. Wszystkie zostały przyprowadzone na badania jako okazy zdrowia, tymczasem po badaniu okazało się, że u 53% z nich występują właśnie wady wrodzone. Podobne badania były wykonywane we Włoszech u rasy Lagotto, tam ponad 40% psów miało wady! To pokazuje, jak poważny jest to problem i jak ważne są badania profilaktyczne.

Czy u zwierząt można stosować leki dla ludzi?

Można, ale niech Was nie korci żeby podać to, co akurat macie w lodówce, bo akurat zostało po waszym leczeniu. Mam to (nie)szczęście, że jestem po operacji okulistycznej. Kiedy dostałam zalecenia, złapałam się za głowę. Okazało się, że coś, co w weterynarii jest błędem w sztuce, w medycynie jest rutynowym postępowaniem. Psy i koty to nie dzieciaki, więc odradzam stosowanie leków na własną rękę. Mając dobre zamiary, możemy nawet doprowadzić do konieczności usunięcia oka u zwierzęcia. Może się to wydarzyć nawet po jednokrotnym podaniu nieodpowiednich kropli. 

Co ciekawe, na ten moment z leków okulistycznych mamy tylko 4 preparaty weterynaryjne, więc większość naszego leczenia opiera się na preparatach zarejestrowanych dla ludzi.

Czy u zwierząt występuje alergia?

Tak. Może występować alergia pokarmowa czy środowiskowa. Objawem okulistycznym alergii jest zapalenie spojówki. Może ono występować jako pojedynczy objaw lub towarzyszyć innym np. zmianom skórnym, wylizywaniem łap, przewlekłym biegunkom itp.

Jak przygotować się do wizyty okulistycznej?

Pamiętaj, proszę, o zabraniu całej dokumentacji medycznej swojego czworonoga. Poza problemami z oczami wypytam Cię o choroby systemowe i aktualnie przyjmowane leki.

Jeśli doszło do urazu oka, być może konieczna będzie interwencja chirurgiczna, dlatego nie karm swojego zwierzaka. W przypadku znieczulenia jest to ważne, aby w żołądku nie znajdowało się jedzenie.

Jeśli Twój pies jest lękowy, agresywny lub po prostu może ugryźć, koniecznie zabierz ze sobą kaganiec. Mimo że większość lecznic jest wyposażona w kagańce, to ze względów higienicznych warto, aby Twój pies miał własny. Zgłoś na początku wizyty możliwość ataku – wielu opiekunów dopiero po ataku informuje: a tak, zdarza mu się ugryźć. Jako okuliści pracujemy blisko pyska, używamy bardzo drogiego specjalistycznego sprzętu. Nie chcielibyśmy go stracić (ani nosa) tylko dlatego, że zapomniałeś zadbać o bezpieczeństwo podczas wizyty! Dziękuję!