Okulistyka Weterynaryjna - blog

Dlaczego mój zwierzak ma zacieki – kłopotliwe łzawienie…

Łzawienie nie jest jednostką chorobową, jest objawem. A skoro jest objawem to musi mieć swoją przyczynę. Generalnie do łzawienia i powstawania zacieków dochodzi w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce kiedy zwierzę produkuje za dużo łez, druga kiedy produkcja jest na fizjologicznym poziomie ale zawodzi mechanizm odpływu łez z oka. Trzema najczęściej wymienianymi przyczynami łzawienia są:
- niedrożność kanalika nosowo -łzowego
- wady ustawienia powiek
- zapalenie spojówek

NIEDROŻNOŚĆ KANALIKA NOSOWO – ŁZOWEGO

Z premedytacją zamieściłam tę przyczynę jako pierwszą. Wystarczy wejść na pierwsze lepsze forum dla maltańczyków wszędzie aż roi się od informacji, że należy przepłukać kanalik nosowo – łzowy. Tyle samo jest informacji o tym jak nieskuteczna okazuje się ta procedura, o co chodzi?

Kanalik nosowo – łzowy anatomicznie składa się z punktów łzowych, woreczka łzowego i kanalika. Jego niedrożność klinicznie występuje niezmiernie rzadko. Pacjenta z podejrzeniem niedrożności powinno się skierować na badanie RTG stomatologiczne lub tomografię komputerową głowy. Są to techniki umożliwiające nam zwizualizowanie przebiegu kanalika, a co za tym idzie ocenę jego budowy. Płukanie kanalików pod ciśnieniem nie powie nam chociażby czy nie występuje przejściowe zwężenie lub nieprawidłowy przebieg kanalika. Pacjentów z potwierdzoną w diagnostyce obrazowej niedrożnością widzę średnio uwaga– jednego na rok!

WADY USTAWIENIA POWIEK

Jedna z częstszych przyczyn łzawienia. Zdarza się, że powieki zawijają się wchodzą do worka spojówkowego powodując jego drażnienie. Myślę, że każdemu kiedyś wpadło coś do oka – co się wtedy dzieje? Łzawimy. Zwierzętom z wadami ustawienia powiek nie musi nic wpadać, one cały czas mają w worku spojówkowym włosy, które drażniąc zwiększają produkcję łez. Jeśli mowa o patologiach w kącie przyśrodkowym to warto wspomnieć, że jest to miejsce gdzie znajdują się punkty łzowe. Mogą być one zamknięte poprzez źle ustawioną powiekę. Takie problemy widzimy bardzo często u mopsów, shih-tzu, pekińczyków, maltańczyków czy chihuahua.

ZAPALENIE SPOJÓWKI

Zgoda, tak może być ono przyczyną nadmiernego łzawienia. Pytanie tylko skąd się wzięło i czy możemy na to coś poradzić. Jedną z częstszych przyczyn u psów są alergie. Stąd właśnie biorą się rady aby u łzawiących pacjentów odstawić kurczaka i zboża mimo, że alergenem może być zupełnie coś innego. Do zapalenie może także dojść w przebiegu innych chorób okulistycznych np. zespołu suchego oka czy zapalenia barwnikowego rogówki.

Podstawą leczenia zacieków jest zdiagnozowanie ich przyczyny i wprowadzenie leczenia. Tylko takie postępowanie może być skuteczne i przynieść wymierne korzyści. Pamiętajcie, zacieki to nie wyrok!

fot. Wada ustawienia powiek - entropium kątów przyśrodkowych u psa rasy Shih tzu.