Okulistyka Weterynaryjna - blog
Czy każdego pacjenta okulistycznego da się wyleczyć?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – nie. Nie wszystkie choroby możemy wyleczyć ale zawsze możemy pomóc. W okulistyce tak jak i w innych dziedzinach są choroby, które mają charakter przewlekły i wymagają leczenia do końca życia. Leczenie nie ma na celu wyleczenia, a zwiększenie komfortu i zachowanie widzenia.
O jakich chorobach mowa?
Zespól suchego oka
Zespół suchego oka czyli suche zapalenie rogówki i spojówki może być spowodowane wieloma czynnikami m.in. może wynikać z zaburzeń neurologicznych lub być spowodowane czynnikami zakaźnymi. W większości bo aż w 75% jest to jednak autoimmunologiczne zapalenie gruczołu łzowego. Paradoksalnie jednym z objawów suchego oka jest wzmożone łzawienie. Często pojawia się gęsta wydzielina przypominająca ropę oraz zaczerwienienie oka. W zaawansowanych przypadkach na rogówce pojawiają się naczynia krwionośne, zwłóknienia i pigment. Nieleczony zespół suchego oka prowadzi do ślepoty!
Podawanie leków pozwala na zwiększenie produkcji łez i wycofanie stanu zapalnego. Efekt utrzymuje się do momentu podawania leków stąd ZSO jest chorobą wymagającą leczenia do końca życia.
Rasami predysponowanymi do rozwinięcia zespołu suchego oka są grzywacze chińskie, maltańczyki, rasy brachycefaliczne.
Zapalenie barwnikowe rogówki
Zapalenie barwnikowe rogówki to choroba występująca głównie u mopsów, shih tzu i pekińczyków. To kolejna choroba, która nieleczona prowadzi do ślepoty! Jest to choroba polietiologiczna – co to oznacza? Za jej wystąpienie odpowiada więcej niż jedna przyczyna. Niewątpliwie jest to choroba o podłożu genetycznym. U psów dotkniętych zapaleniem barwnikowym wykazano zmniejszoną ilość komórek macierzystych w zrębie rogówki. Komórki te w przypadku urazu są aktywowane i mają na celu regenerację rogówki i utrzymanie jej przezierności. Problem w tym, że nie jesteśmy w stanie zmienić genów ani dodać komórek macierzystych do oka ale możemy zrobić coś innego. Możemy usunąć wszystkie czynniki drażniące z oka przyczyniające się do powstania choroby. Są to dwurzędowe rzęsy, entropium kątów przyśrodkowych czy za duże szpary powiekowe. Usunięcie chirurgiczne czynników drażniących wraz z zastosowaniem odpowiedniego leczenia miejscowego daje możliwość zatrzymania wchodzenia pigmentu w rogówkę, a co za tym idzie daje szansę na utrzymanie widzenia do końca życia.
Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki
Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki zwane także łuszczką. Choroba dotyczy owczarków niemieckich i także jest związana z odkładaniem pigmentu w rogówce. W przeciwieństwie do zapalenia barwnikowego rogówki gdzie pigment pojawia się w pierwszej kolejności w kącie przyśrodkowym oka w przypadku łuszczki pierwsze zauważalne zmiany są widoczne w kącie bocznym oka.
Łuszczka ma podłoże autoimmunologiczne jednak przy właściwym leczeniu objawy kliniczne dają się dobrze kontrolować. Czy widzieliście może kiedyś owczarka niemieckiego w okularach słonecznych? Jeśli tak to widzieliście pacjenta chorującego na łuszczkę. Wiemy, że promienie UV zaostrzają objawy choroby stąd okulary słoneczne mogą być dopełnieniem terapii farmakologicznej.
Powyżej przedstawiłam 3 choroby, wszystkie prowadzące do ślepoty! Jednocześnie wszystkie dające się kontrolować przez podawanie leków. Bardzo ważne poza wprowadzeniem odpowiednich leków jest wczesne wyłapanie choroby dlatego pamiętajmy proszę o badaniach profilaktycznych! A jeśli coś niepokojącego dzieje się z okiem Twojego pupila nie zwlekaj z umówieniem konsultacji okulistycznej!