Okulistyka Weterynaryjna - blog
Ciało obce w oku – co robić?!
Co wyciągałam z oczu moich pacjentów podczas 10-letniej pracy zawodowej? Najczęściej elementy roślinne – kłosy czy patyki, opiłki metali, małe kamyczki, raz nawet zdarzyło mi się usuwać żądło osy, która użądliła psa w rogówkę!
Objawy sugerujące obecność ciała obcego to łzawienie, możliwa jest ropna wydzielina, silny obrzęk powiek i spojówki, ból, uszkodzenia rogówki. Najczęściej objawy pojawiają się nagle i dotyczą jednego oka. Czasem sprawa jest dość oczywista bo ciało obce jest duże i jego część „wystaje” poza worek spojówkowy, w innych przypadkach ciało obce może leżeć w sklepieniu worka spojówkowego lub pod trzecią powieką – stąd kluczowe jest bardzo dokładne badanie po podaniu kropli miejscowo znieczulających.
Wyciągnięcie ciała obcego daje pacjentowi natychmiastowy komfort i jest podstawą leczenia. W końcu bez usunięcia przyczyny problemu nie usuniemy go wcale!
O ile wyciągnięcie ciała obcego z oka nie jest problematyczne jeśli znajduje się ono w worku spojówkowym lub pod 3 powieką to w przypadku ciał obcych wbitych w rogówkę wyciągnięcie go może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Rogówka w części centralnej u zwierząt ma około 0,4-0,6 mm! Zdarza się, że ciała obce przebijają ją i mogą wchodzić do wnętrza oka. W takich przypadkach wyciągnięcie ciała obcego wiąże się z zabiegiem chirurgicznym w pełnym znieczuleniu.
Leczenie po wyciągnięciu ciała obcego zależy od jego lokalizacji i zniszczeń jakie poczyniło w oku. Czasami wystarczą krople przeciwzapalne, czasami konieczny jest zabieg i kilkutygodniowe, intensywne leczenie.
Co można zrobić w domu jeśli podejrzewacie ciało obce? Spróbujcie je wypłukać. Można w tym celu użyć soli fizjologicznej lub ostudzonej przegotowanej wody. Jeśli macie podajcie sztuczne łzy – najlepiej te zawierające kwas hialuranowy lub nawilżający żel okulistyczny. Drapanie czy ocieranie oka tylko pogorszy stan oka więc jeśli masz w domu kołnierz załóż go swojemu kotu/psu aby chronić oko. Następnie czym prędzej umów wizytę okulistyczną. Nawet jeśli uda Wam się wypłukać ciało obce być może pozostawiło ono już ślady w oku wymagające leczenia np. owrzodzenie rogówki.
W przypadku dużych ciał obcych uważajcie z ich samodzielnym wyciąganiem – jeśli ciało obce perforuje czyli wchodzi do wnętrza gałki ocznej samodzielne ich usunięcie w domu może skończyć się okulistyczną katastrofą!
Ciało obce w worku spojówkowym jest zawsze wynikiem nieszczęśliwego wypadku – nie mamy jak im zapobiegać choć co po niektórzy opiekunowie po doświadczeniach z ciałami obcymi w oku decydują się na zakładanie na spacery ochronnych okularów.
Niemniej jednak trzeba naprawdę mieć pecha żeby taka historia jak „patyk wbity w oko” przydarzyła się dwa razy u tego samego pacjenta…